Wiele osób zgłaszających się do profesjonalnych klinik urody zwraca szczególną uwagę na bezpieczny dla organizmu charakter zabiegu. Tymczasem dzisiejsze kuracje z dziedziny medycyny estetycznej, wykonywane w oparciu o nowoczesne rozwiązania, oferują zaskakującą wręcz efektywność przy jednoczesnym zachowaniu tego typu komfortu. Podobnie jest w przypadku terapii z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, przeprowadzanej również w QCL. Jej wyjątkowość polega na zastosowaniu zaawansowanej aparatury oraz naturalnych składników, pochodzących z… organizmu osoby poddającej się kuracji!
Zabieg ten doczekał się różnych nazw, takich jak mezoterapia osoczem czy wampirzy lifting. Wszystkie jednak oznaczają innowacyjną metodę z zakresu medycyny estetycznej, która oferuje wiele korzystnych efektów. Osocze bogatopłytkowe przyczynia się do poprawy mikrokrążenia, intensywniejszej, komórkowej odnowy biologicznej, produkcji nowych włókien kolagenowych, elastyny oraz sieci naczyń krwionośnych. W jaki sposób?
Kluczowy jest tu biokompatybilny preparat PRP (z ang. Platelet Rich Plasma), uzyskiwany z krwi pobranej od osoby biorącej udział w zabiegu. Otrzymuje się go podczas procesu odwirowywania, skutkującego oddzieleniem się osocza i płytek krwi od reszty elementów morfotycznych. Pierwsze z wymienionych zawierają czynniki wzrostu, których odpowiednie wykorzystanie przynosi wiele dobroczynnych rezultatów. Osocze bogatopłytkowe, wprowadzane w obszar zabiegowy za pomocą iniekcji, pozwala na znaczącą regenerację skóry, przyczyniając się do poprawy jej gęstości, jędrności i elastyczności oraz pozytywnie wpływając na jej koloryt i nadając jej młodszy wygląd. Wampirzy lifting jest więc znakomitym zabiegiem w ramach terapii przeciwstarzeniowej. Ponadto, kuracja ta wzmacnia również włosy i zapobiega ich wypadaniu. Warto też podkreślić, że w przypadku osocza bogatopłytkowego PRP - z racji pochodzenia pozyskanego i wykorzystywanego preparatu - nie ma obaw co do możliwości wystąpienia reakcji alergicznych. Zabieg można przeprowadzić na różnych partiach ciała: w obszarze twarzy, szyi, dekoltu czy też skóry głowy lub dłoni.
Podczas kuracji przeprowadza się iniekcje w oparciu o technikę mezoterapii lub metodę kaniulową, czyli liniowe podawanie preparatu, które stale zyskuje na popularności. Wynika to z faktu, że drugi sposób zapewnia większy komfort w trakcie zabiegu, z uwagi na mniejszą liczbę nakłuć. Skutkuje to mniejszym ryzykiem wystąpienia ewentualnych siniaków oraz przyspieszeniem procesu regeneracji skóry.
Jaki przebieg ma kuracja z osoczem bogatopłytkowym? Rozpoczyna ją znieczulenie okolic poddawanych zabiegowi. Później następuje pobranie krwi od osoby biorącej udział w terapii. Po odwirowaniu pozyskanego materiału i odseparowaniu osocza bogatopłytkowego, przystępuje się do wprowadzania otrzymanego preparatu na drodze iniekcji (dokonywanych w ramach jednej ze wspomnianych wyżej metod). Zabieg kończy nałożenie specjalnej maski ze srebrem koloidalnym. Jedna kuracja z udziałem osocza bogatopłytkowego PRP trwa około 75-90 minut.
Zazwyczaj w klinice QCL zaleca się przeprowadzenie serii 3-4 zabiegów osocza bogatopłytkowego, oddzielonych przerwami wynoszącymi od 1 do 3 miesięcy. Jednak ostatecznie liczbę wykonywanych kuracji dostosowuje się indywidualnie, zarówno do potrzeb osoby biorącej udział w terapii, jak i wieku biologicznego skóry.
Konieczne jest, aby do zabiegu przystąpić na czczo. Jeśli kuracja ma być wykonywana w obszarze skóry głowy, należy umyć i wysuszyć włosy bezpośrednio przed wizytą w klinice, a także zrezygnować ze środków do stylizacji fryzury. Powinno się również przestrzegać konkretnych zaleceń pozabiegowych, takich jak:
Zanim jednak podejdzie się do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym PRP, należy zwrócić uwagę, czy nie występują istotne przeszkody do przeprowadzenia takiej terapii. Wśród ważnych przeciwwskazań należy wyszczególnić: